Miške oziroma fritule so priljubljena sladica, ki izvira iz Beneške republike, danes pa jih najraje pripravljajo v Sloveniji, na Hrvaškem in v Italiji. Postrežejo se lahko s sladkorjem v prahu, marmelado, čokolado ali celo z oreščki. Čeprav ni veliko javnih izjav znanih osebnosti o tej sladici, so fritule stalnica na prazničnih sejmih, kjer jih uživajo številni umetniki in politiki, ki obiskujejo adventne stojnice.
Izvor mišk/fritul
- Izvirajo iz Benetk, kjer so jih začeli peči v času renesanse. Med 17. in 19. stoletjem so bile nepogrešljiv del beneškega karnevala.
- V Sloveniji so znane kot miške, medtem ko jih v Istri in na Hrvaškem imenujejo fritule.
- Tradicionalno so jih pripravljali ob božiču in pustnem času, danes pa jih najdemo tudi na adventnih stojnicah.
Države, kjer so najbolj priljubljene
- Slovenija – tipična pustna sladica, priljubljena po vsej državi.
- Hrvaška – od Kvarnerja, Istre do Dalmacije so fritule stalnica prazničnih dni.
- Italija (Benetke) – zgodovinski izvor, kjer so bile del karnevalske tradicije.
- Sosednje države – priljubljene tudi na božičnih sejmih v Avstriji in širšem jadranskem prostoru.
Dodatki in prelivi za miške
Možnosti so skoraj neomejene, kar daje tej sladici posebno privlačnost:
- Klasični posip: sladkor v prahu.
- Sadni dodatki: rozine, jabolka.
- Mlečni dodatki: jogurt, skuta, kisla smetana.
- Arome: rum, vanilja, limonina ali pomarančna lupinica.
- Prelivi: domača marmelada, čokoladni preliv, med, lešnikov namaz.
- Moderne različice: Oreo miške, kakavove miške z belo čokolado, slane miške s pršutom.
Miške in znane osebnosti
- Čeprav ni veliko dokumentiranih primerov, da bi posamezne znane osebe javno izpostavile ljubezen do fritul, je jasno, da so del kulturne tradicije.
- Fritule so pogosto prisotne na prazničnih sejmih, ki jih obiskujejo številni politiki, glasbeniki in igralci.
- Ker gre za simbol prazničnega časa, jih radi okušajo tudi znane osebnosti, ki se pojavljajo na adventnih stojnicah v Ljubljani, Zagrebu in Benetkah.
Najdete jih v našem katalogu: https://rokmar.si/wp-content/uploads/2024/11/RECEPTI-SLADIC.pdf
